Merhaba

10 Kasım 2016

İsyerinde Farkindaligin 3 Faydasi

17 Kasım 2014'te yayınlanan haber


Dört yeni araştırma, işyerinde an-be-an farkındalığı (mindfulness) geliştirmenin üç faydasına işaret ediyor.

Araştırmalara göre farkındalık bireyler için işe yarıyor. Peki sonuç odaklı bir işyerinde işe yarar mı, yoksa sadece içi boş bir iyi-hissetme programı mı?

Artan sayıda araştırma bu soruyu ele alıyor. İşte, yapılan dört yeni araştırmaya göre, işyerlerini daha iyi hale getirebilecek olan an-be-an farkındalığı geliştirmenin üç yolu:

Meditasyon liderlerde kendine-güven oluşturabilir

A.D. Amar ve arkadaşları, Westminster Üniversitesi'nde Londra bölgesindeki üst düzey yöneticilerden oluşan bir grup içerisinde liderlik özelliklerinin kendilik-algısını ölçtüler—ve sonra onları dinden bağımsız hale getirilmiş, 12 haftalık bir Vipassana meditasyonu eğitim programına yerleştirdiler.

Academy of Management Proceedings'de yayınladıkları sonuçlar, eğitimin hem ortak bir vizyon yaratmaya teşvik etmek ve etik zeka (iyi-kötü ayırımı yapabilme ve değerlerine göre davranabilme kapasitesi) göstermek gibi bireysel becerileri geliştirdiği hem de genel kendine-güvenlerini anlamlı derecede artırdığı ortaya çıkardı. 

Yazarlar "Fakat meditasyon, katılımcıların rol modeli olma ya da başkalarını harekete geçirme gibi becerilerini istatiki olarak anlamlı derecede artırmadı." sonucuna vardılar. Bu alanlarda, gelecekte daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç var.

Farkındalık en çok özerklik eşliğinde etkili

Haziran'da bildirdiğimiz gibi, araştırmacılar süpervizör ne kadar farkındalık sahibiyse, çalışanlarının duygusal tükenmişliğinin o kadar düşük olduğunu ve iş-doyumlarının o kadar yüksek olduğunu buldular. Ama bu araştırma aynı zamanda bir uyarıyı da ortaya çıkardı: Özerklik ve diğer insanlarla ilişki içinde olma duyguları gibi basit temel ihtiyaçları karşılanmadığında çalışan, farkındalık sahibi bir süpervizörü olmasından faydalanamayabilir.

Mindfulness'ın 2014 Eylül sayısında yayınlanan yeni bir araştırma, bu araştırmayı özellikle farkındalık ve özerklik arasındaki bağlantıyı araştıracak şekilde geliştirdi. Araştırmacılar iki yüz elli beş katılımcıyı dahil ettiler ve farkındalık özelliklerini -uzun süreyle dikkatini toplayabilme gibi- ölçtüler ve işlerinde ne kadar özerk hissettiklerini araştırdılar (daha fazla kontrol eden bir yönetim stilinin aksine).

Önceki araştırmadaki gibi, araştırmacılar hem özerkliğin hem farkındalığın "çalışan refahı ile direkt ilişkisi olduğunu" buldular. İşte daha az yetki sahibi hissetmek, daha düşük seviyede sağlık ve mutlulukla ilişkiliydi.  Araştırmacıların bulduğu bu direkt olmayan etkiler, farkındalığa göre değişiyordu- yani insanlar ne kadar farkındalık halindeyse o kadar az engellenmiş hissedip sinirleniyordu, hatta süpervizörleri bağımsızlıklarını ezdiğinde bile.

Araştırmacılar "Farkındalık, böylelikle çalışma ortamlarını düzenlemede koruyucu bir faktör olarak etkili olabilir." sonucuna vardılar.

Online eğitim çalışanların refahını artırabilir

Journal of Occupational and Environmental Medicine'nde yayınlanan bir araştırma, özel olarak bir işyeri (the Dow Chemical Company) için, geliştirilmiş bir online farkındalık programının, stresi azaltarak çalışanların ruhsal dayanıklılığını ve refahını artırıp artırmadığına baktı.

Seksen dokuz katılımcı, stres seviyelerini, farkındalıklarını, ruhsal dayanıklılıklarını ve zindeliklerini ölçen bilimsel ölçekleri tamamladılar. İki gruba bölünmüşlerdi- bir grup online derse başlarken ve diğer grup bekleme listesinde kaldı.

İlk grup bitirdikten sonra, araştırmacılar altı ay sonra herkesin durumuna baktı. Dersi alanların diğerlerinden çok daha iyi durumda olduklarını buldular- dersi daha alamamış olanlara oranla daha az stresli, ruhsal olarak daha dayanıklı ve daha enerjiktiler.

Araştırmacılar "Bu online farkındalık girişimi çalışanların refahını artırmak için... hem pratik hem de etkili görünüyor." sonucuna vardılar.


Kaynak: Three Benefits to Mindfulness at Work- Jeremy Adam Smith
Çeviren: Uzman Klinik Psikolog Mine Hasırcı


Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna Veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat.

İletişim

Adres

Maastricht - Eindhoven, Hollanda