Merhaba

Kabul ve Kararlılık Terapisi

Kabul ve Kararlılık Terapisi (KKT; Acceptance and Commitment Therapy; ACT), hakkında her geçen yıl daha çok araştırma yapılan ve faydalı olduğu görülen konuların hızla arttığı bir terapi türüdür. En çok bilinen ve birçok konudaki geçerliliği araştırmalarla gösterilen davranışçı terapilerin (örn. Bilişsel Davranış Terapisi; BDT), ailesine dahildir. Aynı zamanda, son yıllarda ismini duymuş olabileceğiniz farkındalık temelli terapilerden (minfulness-based therapies) biridir. Yani KKT, hem davranışçı hem de farkındalık yönelimli bir terapidir.

KKT’de amaç kişinin psikolojik esnekliğini artırmak, onu zihninin girdabından kurtarmaktır. Psikolojik esneklik, bazı davranışçı yöntemler ve farkındalık egzersizleri yardımıyla artırılır.
  • Kabul (Acceptance): Canımızı acıtan duygulara, dürtü, his ve düşüncelere yer açmak, onlarla savaşmadan gelip gitmelerine izin vermek.
  • “An”da Olmak: Çocuklardakine benzer bir açıklık ve merakl, tamamen “şimdi ve burada” olabilmek.
  • Bilişsel Ayrışma: Bize yardımcı olmayan tam tersi ayağımıza dolanan düşünceler, inançlar ve anılardan uzaklaşabilmek.
  • Bağlam Olarak Benlik: Zihninden, düşüncelerinden, duygularından, davranışlarından ibaret olmadığının, bunların hepsinden daha büyük bir varlık olduğunun bilincinde olmak.
  • Değerler: Hayatta gerçekten neleri önemsediğini araştırmak ve keşfetmek.
  • Kararlı Davranışlar: Hayatta gerçekten önemsediklerimizle yani değerlerimizle uyumlu adımlar atabilmek.
İletişim

Adres

Maastricht - Eindhoven, Hollanda