Merhaba

Farkındalık Temelli Terapiler


Farkındalık temelli terapiler, psikoterapi uygulamasına farkındalık ilke ve uygulamalarını entegre etmek gibi önemli bir artıyı barındırıyor. Birçok psikoterapi ekolünde olan "Sorun bu. Bu sorunu da böyle çözeceğiz." bakış açısını değiştirmesi diğer ekollerden en önemli farkı.

Bu terapilerde "sorun" olarak bakılan duruma sadece "durum" olarak bakarak başlarız. Birçok durumda sadece bu bakış açısının değişmesi bile baştan bir fark yaratır çünkü bir "sorun"la girdiğimiz savaşı bitirir, savaşmak yerine incelemeye başlamış oluruz.

Yaşayan bilir, kaygıyı YENMEYE çalıştığınızda genelde yenilen siz olursunuz. Bunun sebebi zaten birçok zaman kaygının KAYGIYLA SAVAŞMAKTAN kaynaklı olmasıdır. Haliyle, onu yenmeye çalışarak savaşı körükler ve kaygıyı daha da artırırsınız.

Örneğin, panik bozuklukta insan "Panik atak geçirmeyeyim! Kaygılanmayayım!" diyerek kaygılanır. Bu şekilde ataklar artar ve bir bozukluk haline gelir. Tam anlamıyla kaygıyla savaşmak değil mi bu?

İşte bu yüzden, okuduğum kaynaklarda olduğu kadar kendi psikoterapi uygulamalarımda da gördüğüm, farkındalık temelli terapilerin kaygı ile ilgili durumlarda çok iyi çalıştığı ve kısa sürede
fark yarattığı (hem de sadece bu konuda değil, başka konulara da yayıldığı).

Farkındalık temelli terapiler arasında üzerine en çok araştırma yapılan ve uygulamasının yaygınlaşan başlıca terapiler şunlardır:

Kabul ve Kararlılık Terapisi (Acceptance and Commitment Therapy: ACT)
Farkındalık Temelli Stres Azaltımı (Mindfulness Based Stress Reduction: MBSR)
Farkındalık Temelli Bilişsel Terapi (Mindfulness Based Cognitive Therapy: MBCT)
Diyalektik Davranış Terapisi (Dialectical Behavior Therapy: DBT)


İletişim

Seans Bilgileri

NOT: Şu an sadece internet üzerinden (online) terapi yapıyorum.

Ortalama seans süresi 50 dakika ve seans ücreti 70 eurodur.

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Perşembe: 9:00 - 20:00

Cuma: 09:00 - 18:00

Cumartesi: 09:00 - 14:00

Adres

Maastricht, Hollanda

Şirket Bilgileri

Ticaret Odası (KVK) No: 78695384

KDV Kimliği: NL003365792B75