Merhaba

30 Eylül 2013

Mükemmel Anne-Baba Yoktur! "Yeterince İyi" Anne-Baba Olmanın Püf Noktaları
Son zamanlarda "İyi" anne-baba olmak üzerine konuşmalara, seminerlere rastlıyoruz. Oysa klinik psikolojide "İyi" yerine "Yeterince iyi" deyişini kullanırız. Bunun sebebi hiçbir anne ya da babanın kusursuz olamayacağıdır. Bir çocuğu hata yapmadan yetiştirmek olanaksızdır. Bu durumda hedefimizi "yeterince iyi" anne-baba olmak şeklinde ayarlarsak daha gerçekçi olur. Bunun için ise dikkat edebileceğimiz bazı temel noktalar var. 


Püf Noktası 1:

Çocuğunuzun koşulsuz sevildiğini bilmesi en önemli faktördür çünkü ancak bu şekilde başkaları tarafından da sevilmeye layık bir insan olduğunu anlayabilir.


Püf Noktası 2:

Yaptığım şeylere kızabilirler ama beni (olduğum gibi) seviyorlar." 
-> "Ben sevilmeye layık bir insanım."

Koşulsuz sevildiğini anlaması için ona karşı sevginizin başarılı olmak, uslu olmak vb. şartlara bağlı olmadığını göstermeniz gerekir. Kötü bir not da alsa, yaramazlık da yapsa sevildiğini hissetmelidir. Bunu çocuğun anlaması için söyledikleriniz ve yaptıklarınıza dikkat etmenizde fayda var. Örneğin, "Yaramaz bir çocuk olursan kimse seni sevmez.", "Uslu çocuk olursan herkes seni sever." gibi sözler sevgiyi koşullara bağlar ayrıca etiketler. 

Kötü not aldığında çocuğa aşırı tepki göstermek, küsmek ve sadece iyi not aldığında çocuğa ilgi göstermek gibi davranışlar çocuğa "Başarılı olursam beni severler." mesajını iletir. Yaptığı veya yapmadığı bir şeye kızdıysanız bunun o davranışa olduğunu, çocuğun kendisine olmadığını kullandığınız dil de yansıtmalı. Bir başka deyişle söyledikleriniz "sen..." mesajı değil "bu yaptığın/yapmadığın..." mesajı vermeli.

Çocuğu etiketlememek en önemli noktalardan biridir. "Yaramaz çocuk", "uslu çocuk" gibi ifadeler yerine "yaramazlık yapmak", "uslu durmak" gibi çocuğu değil durumu anlatan ifadeler kullanmak önemlidir. "Yaramaz çocuk" dediğinizde çocuğunuz "Ben yaramaz bir çocuğum." mesajını alır. Oysa yaramazlık yapması ile ilgili bir ifade kullanırsanız "Annem/babam yaramazlık yapmama kızdı." mesajını alır. 

"Yaramaz çocuk" -> "Ben yaramaz bir çocuğum."
"Bu yaptığın çok tehlikeli." -> "Annem/babam yaramazlık yapmama kızdı." 

Çocuğunuzun kendisi ile barışık olması için şu mesajı alması gerekir:


Yaptığımı sevmese de/yaptığıma kızmış olsa da beni seviyor. Ne olursa olsun annem-babam beni sever. 

Not: Püf noktalarının devamı gelecek.

Sevgiler,

Uzm. Psk. Mine Hasırcı


Klinik Psikolog

İletişim

Seans Bilgileri

NOT: Şu an sadece internet üzerinden (online) terapi yapıyorum.

Ortalama seans süresi 50 dakika ve seans ücreti 70 eurodur.

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Perşembe: 9:00 - 20:00

Cuma: 09:00 - 18:00

Cumartesi: 09:00 - 14:00

Adres

Maastricht, Hollanda

Şirket Bilgileri

Ticaret Odası (KVK) No: 78695384

KDV Kimliği: NL003365792B75