Merhaba

7 Ekim 2013

Mükemmel Anne-Baba Yoktur! "Yeterince İyi" Anne-Baba Olmanın Püf Noktaları - 2

Püf Noktası 3:

Çocuğunuzu başkaları ile karşılaştırmamak da dikkat edilmesi gereken bir başka nokta. "Bak Elif'e hiç böyle yapıyor mu?" veya "Sen de Berk gibi yalnız kalmak, kimseyle anlaşamamak mı istiyorsun?" gibi sözler çocuğunuza zannettiğinizden çok daha fazla zarar verir. Bu tür yaklaşımlar çocuğun özgüvenini zedeleyebilir, karşılaştırıldığı kişiye ve size karşı öfke duymasına sebep olabilir ve ters teper. Çocuk "O öyle yapmıyor ama ben yapıyorum işte!" diye düşünüp öfke duyabilir ve yapacağı varsa da herhangi bir değişiklik yapmaz. 

Çocuğunuzun davranışlarını kendi davranışları olumlu olarak ile karşılaştırmanız ise tam tersi onu motive eder. Örneğin, "Bak eskiden ... yapıyordun ... oluyordu. Şimdi ... yapıyorsun ... olmuyor." gibi ifadeler ile davranışlarındaki iyiye gidişi pekiştirebilir ve artmasını sağlayabilirsiniz. Bu hem çocuğun özgüvenini destekler hem de sizinle olan ilişkisini iyileştirir.


Püf Noktası 4:

Bir başka önemli nokta, çocuğunuzu ödül ve ceza odaklı eğitmeye çalışmamaktır. Bunun sebebi gerçekten köklü değişiklik sağlamaması çünkü sindirilmemiş olmasıdır. Ödül için ya da cezadan kaçmak için yapılanlar içselleştirilmez. Bir başka deyişle çocuk yaptığı şeyi neden yaptığını anlamadan ödül için yapar veya sadece ceza almamak için yapar. Mesela, çocuğunuzun ders çalışmasını istemekteki amacınız nedir? Daha çok şey öğrenmesi, geleceğine yatırım yapması değil mi? Çocuğunuza "Notlarını ... yap, sana bisiklet alacağım." demek çocuğun bisiklet için çalışmasına sebep olur. Çocuk notlarını yükseltebilir ancak yapacağı şeylerde bir ödül beklentisi oluşmasına da zemin hazırlar. Sonrasında çocuk kendisinden beklenen tüm görevlerde ödül alıp almayacağını sormaya başlar. Oysa çocuk ders çalışmayı ders çalışmayı seçtiği için yapmalıdır. 

Tabii ki neredeyse hiçbir çocuk "Ders çalışmak oyun oynamaktan daha zevkli. Hadi ders çalışayım." demez. :) Bu sebeple çocuk için ders çalışmanın anlamı/anlamsızlığı araştırılmalı. Onunla bu konuda konuşulmalı, çocuk dinlenmelidir. Çocuğu dinlemez ona sadece bir şeyler dayatmaya çalışırsanız bu işe yaramaz. 

Not: Püf noktalarının devamı gelecek.

Sevgiler,

Klinik Psikolog Mine Hasırcı
Fotoğraf: http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRbOQ5sgFvbEEpcp1txRnw5silsSfmSq6bX2U5u_BCumORiN0KaUQ

Klinik Psikolog

İletişim

Seans Bilgileri

NOT: Şu an sadece internet üzerinden (online) terapi yapıyorum.

Ortalama seans süresi 50 dakika ve seans ücreti 70 eurodur.

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Perşembe: 9:00 - 20:00

Cuma: 09:00 - 18:00

Cumartesi: 09:00 - 14:00

Adres

Maastricht, Hollanda

Şirket Bilgileri

Ticaret Odası (KVK) No: 78695384

KDV Kimliği: NL003365792B75