Merhaba

6 Kasım 2015

İsyerinde Farkindaliga Neden İhtiyac var?


Farkındalıkla ilgili araştırmalar yapıldıkça ve hayatın birçok alanındaki olumlu etkileri daha da kolay görülür hale geldikçe iş hayatında da farkındalığa ne kadar ihtiyacımız olduğu anlaşılmaya başladı. Günümüzde birçok başarılı firmada hem liderler farkındalıklarını artırmaya çalışıyor hem de çalışanlarına farkındalıkla ilgili eğitim olanakları tanıyor. 

Çalışanlarına farkındalıkla ilgili eğitim programları sağlayan dünya çapındaki bazı şirketler (Kaynak: Forbes)
  • Apple
  • Google
  • McKinsey & Company
  • Deutsche Bank
  • Procter & Gamble
  • Astra Zeneca
  • General Mills
  • Aetna
Farklı alanlarda birçok başarı hikayesine imza atmış kişiler son zamanda farkındalığın öneminden ve kendi uyguladıkları farkındalık uygulamalarından, hayatlarına ve kariyerlerine bunun etkisinden bahsetmeye başladılar.

Örneğin, Huffington Post'un kurucusu Arianna Huffington bu konuşmasında farkındalığın önemini nasıl keşfettiğini anlatıyor ve dikkate almayıp, farkındalıksız, otomatiğe alınmış bir hayat düzeniyle nasıl felakete uğrayabileceğinize değiniyor: Konuşma için buraya tıklayın.

Arianna Huffington dışında birçok dünya çapında başarı kazanmış kişi saymak mümkün. Bu yazıda sıralanan diğer kişilere bir bakalım:
Marc Benioff, Salesforce'un Yönetim Kurulu Başkanı
Jeff Weiner, LinkedIn'in Yönetim Kurulu Başkanı
Oprah Winfrey, Harpo Productions'ın Yönetim Kurulu Başkanı
Evan Williams, Twitter'ın Kurucu Ortağı
Farklı bazı isimler için bu yazıya da bakabilirsiniz.

Bu önemli referanslardan sonra farkındalığın işyerinde ne işe yaradığına bir bakalım:

Farkındalığın işyerinde hem ilişkilere, hem bireysel performansınıza direkt etkileri var. Bu konuda yapılan birçok araştırma farkındalığın, kişilerarası iletişimde ve dolayısıyla ekip çalışmasında olduğu gibi, bireysel performansta da olumlu etkisi olduğunu gösteriyor. Farkındalığın, odaklanmaya, duygularının farkına varıp, duygularını yönetebilmeye, yaratıcılığa olan katkısı her geçen gün daha net görülüyor.

İşyerinde farkındalığın üç faydasıyla ilgili çevirisini yaptığım bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz: İşyerinde Farkındalığın 3 Faydası


İşyerinde karşılaşabileceğiniz zorluklarla ilgili uygulama önerilerinin yer aldığı başka bir yazıya da buradan ulaşabilirsiniz: Aklınız İşinizde

İşyerinde farkındalıkla ilgili daha fazla paylaşım yapacağım. Takipte kalın. :)

Sevgiler

Uzman Klinik Psikolog
Mine HasırcıKaynaklar: 
http://www.forbes.com/sites/drewhansen/2012/10/31/a-guide-to-mindfulness-at-work/
https://www.youtube.com/watch?v=riVrXqcc3wM
 https://www.linkedin.com/pulse/mindfulness-how-successful-people-using-latest-trend-get-andy-sellers

Fotoğraf Kaynağı: http://www.mindfulnessatwork.ie/wp-content/uploads/2015/02/Workplace-Programmes-Mindfulness.jpg

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna Veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat.

İletişim

Adres

Maastricht - Eindhoven, Hollanda